img-lista-2000.jpg (undefined)

Edycja 2022

Lista 2000

 

Rok 2021 w polskiej i światowej gospodarce to stopniowe wychodzenie ze stanu epidemii, więc poszczególne branże i podmioty gospodarcze wciąż musiały się liczyć z ograniczeniami.

Lista2000-6x1 logotypy.png (undefined)

Rekordowy skok przychodów polskich firm

Piotr Mazurkiewicz

2 tys. największych polskich firm w sumie zwiększyło sprzedaż w 2021 r. aż ponad 30 proc. Niestety nie daje to szczególnych powodów do dumy i jest słabą prognozą na przyszłość.


Pierwsze miejsca

Podobnie jak w opublikowanej niedawno Liście 500 także obejmująca aż 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw kolejna flagowa Lista „Rzeczpospolitej” pokazuje jak ogromny wpływ na gospodarkę ma galopująca inflacja. W tegorocznej edycji sektor usług urósł pod względem przychodów ze sprzedaży niemal o 70 proc., producenci paliw czy energii z kolei urośli o ok. 50 proc.

Budownictwo i materiały budowlane

Pandemia, inflacja będąca skutkiem dodruku pieniądza, najazd Rosji na Ukrainę – ostatnie trzy lata to kumulacja wstrząsów i wyzwań, jakich szeroko rozumiana branża budowlana dawno nie widziała.

1

Budimex SA GK

Warszawa
2
3

Grupa PSB Handel SA

Busko-Zdrój
Dobra konsumpcyjne

Polska staje się potężnym zagłębiem produkcji wielu sektorów gospodarczych. Widać to choćby po wielu producentach elektroniki, którzy wybrali nasz kraj na lokalizację swoich zakładów.

Transport, spedycja, logistyka

Transport, zwłaszcza pasażerski, poprawia wyniki po głębokim spadku frekwencji spowodowanym pandemią.

Branża spożywcza

Polska od dekad jest znana z produkcji żywnosci. Ogromna konkurencja firm z innych państw unijnych tego nie zmienia, obecnie eksporterom sprzyjają także różnice kursowe.

2

Cedrob SA GK

Ciechanów
3

Grupa Mlekovita

Wysokie Mazowieckie
IT, telekomunikacja, nowe media

Transformacja cyfrowa napędza popyt na usługi i sprzęt IT. Mimo gospodarczych zawirowań reprezentanci branży zwiększają przychody i zyski.

1
2

AB SA GK

Magnice
3
Paliwa, enegia, wydobycie

Rosnąca konsumpcja na rynku paliw i gazu ziemnego po pandemii przełożyła się na wzrost sprzedaży spółek surowcowych. Jednocześnie kurcząca się podaż i zerwane łańcuchy dostaw dodatkowo podbijały ceny.

Lista 200

Przedstawiamy pierwsze miejsca w tegorocznym rankingu.

Handel

Trendy w polskim handlu detalicznym wytyczają sieci dyskontowe, które są zdecydowanymi liderami rynku i rosną wciąż najszybciej. Odpowiadają już także za ok. 40 proc. wartości wydatków Polaków na podstawowe produkty chemiczne i spożywcze.

Motoryzacja

Branża motoryzacyjna w Polsce wciąż boleśnie odczuwa zarówno skutki pandemii, jak i kryzysu spowodowanego brakiem półprzewodników oraz zerwaniem łańcuchów dostaw.

Ochrona zdrowia

Producenci i dystrybutorzy leków oraz placówki medyczne – te sektory zyskały na znaczeniu po wybuchu pandemii. Popyt na usługi związane ze zdrowiem będzie systematycznie rósł. No character style: Wśród wiodących graczy, którzy znaleźli się w najnowszym zestawieniu Listy 2000, są m.in. Pelion, Neuca, Farmacol, Polska Grupa Farmaceutyczna, Polpharma oraz TZMO. W pierwszej dziesiątce mamy też m.in. sieć przychodni Lux Med.

1

Pelion SA GK

Łódź
2
3
Branża chemiczna

Sektor chemiczny, który jest jednym z kluczowych dla polskiego przemysłu, odnotował w 2021 r. duży wzrost na tle pandemicznego roku 2020. Rosnące ceny energii już jednak dawały o sobie znać.

Opakowania, papier, szkło

Wartość krajowego sektora produkcji opakowań sięga aż 55 mld zł rocznie, czyli porównywalnie do branży meblarskiej czy maszynowej. Po przejściowej stagnacji wywołanej pandemią w 2020 r., branża w 2021 r. powróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu, na której utrzymała się także w I półroczu 2022 r.

1
2
3

Arctic Paper SA GK

Kostrzyn nad Odrą

Lista 2000

Rok 2021 w polskiej i światowej gospodarce to stopniowe wychodzenie ze stanu epidemii, więc poszczególne branże i podmioty gospodarcze wciąż musiały się liczyć z ograniczeniami.