logo Listy 500

XXII edycja

Lista 500

 

To już 22. zestawienie największych firm w kraju przygotowane przez redakcję „Rzeczpospolitej"
Rok 2019 dla wielu firm był dobrym okresem, przychody wzrosły średnio o 7,9 proc., co jest jednak słabszym wynikiem niż w poprzedniej edycji naszej Listy 500, kiedy to średnia wynosiła 10,6 proc.

PARTNER RANKINGU
logo partnera JP-Weber

Przedsiębiorcy sobie poradzą

Marcin Piasecki

Tegoroczna edycja Listy 500 jest nietypowa. Dane dotyczą roku 2019, a więc gospodarki funkcjonującej normalnie. Ta normalność raptownie skończyła się ponad dwa miesiące temu po zamrożeniu gospodarki w obawie przed skutkami pandemii.


Pierwsze miejsca

Na podstawie analizy danych finansowych firm ujętych w zestawiach widać, że wiele sektorów polskiej gospodarki rosło w 2019 r. sporo powyżej średniej. Najwyższym wynikiem może się pochwalić branża medialna, która jako jedyna przekroczyła barierę 20 proc. O kilkanaście procent rosły średnio firmy z takich sektorów jak produkcja żywności, usługi i zdrowie, produkcja oraz IT.

Wzrost przychodów

Średni wzrost przychodów 500 największych firm w Polsce to 7,9 proc., wiele sektorów miało dwucyfrowe wyniki.

Wzrost zatrudnienia

Miniony rok na dłużej pozostanie ostatnim, gdy większość uczestników Listy 500 mogła pochwalić się wzrostem, w tym wzrostem zatrudnienia. Teraz sukcesem będzie utrzymanie ubiegłorocznych wyników.

Lista 500

Przedstawiamy pierwsze miejsca w tegorocznym rankingu.

Zmiany pozycji na liście

Mamy 100 nowych firm, 214 spółek awansowało, 165 zajmuje niższe pozycje, 21 spółek nie zmieniło miejsca

1
(452)Pozycja w edycji XXI
rankingu

XXII Lista 500

Rok 2019 dla wielu firm był dobrym okresem, przychody wzrosły średnio o 7,9 proc., co jest jednak słabszym wynikiem niż w poprzedniej edycji naszej Listy 500, kiedy to średnia wynosiła 10,6 proc. Na podstawie analizy danych finansowych firm ujętych w zestawieniu widać, że wiele sektorów polskiej gospodarki rosło w 2019 r. sporo powyżej średniej. Najwyższym wynikiem może się pochwalić branża medialna, która jako jedyna przekroczyła barierę 20 proc. O kilkanaście procent rosły średnio firmy z takich sektorów jak produkcja żywności, usługi i zdrowie, produkcja oraz IT.