Fuzje i rozstania
W tegorocznym rankingu zmiana goni zmianę – dawno tyle kancelarii nie łączyło sił. Jest i trochę rozstań. Praw- nicze fuzje mają taki sam cel jak w każdym innym biznesie – to przede wszystkim torowanie sobie dostępu do nowych rynków i klientów. A do tego trzeba mieć zespoły, w których są prawnicy posiadający wszelkie niezbędne kompetencje.
Pierwsze miejsca
W drugiej połowie roku transakcje ruszyły i prawnicy obsługiwali wiele ciekawych przedsięwzięć. Niektóre z nich były bardzo trudne. Rzecz jednak nie w tym, by było łatwo.
Kancelarie według liczby prawników
Dentons, SKS, DZP zatrudniają w sumie 321 prawników z uprawnieniami.
Przychody
W tym roku przychody ujawniło 45 kancelarii, o 5 mniej niż przed rokiem.
Rekomendacje
Środowisko prawnicze tylko nieznacznie zmieniło swoje ubiegłoroczne oceny wystawione konkurencji. Z 19 obszarów prawa w zaledwie pięciu liderem została inna kancelaria niż w 2016 roku. W klasyfikacji indywidualnej na pozycji liderów nowe są cztery nazwiska.
Kancelarie według liczby adwokatów i radców prawnych
Wzrasta świadomość oraz potrzeba pełnej i stałej obsługi prawnej biznesów
Dochody
Swoje zyski ujawniło 14 kancelarii, o pięć mniej niż rok temu. Zdecydowana większość może zaliczyć rok 2016 do udanych. Tylko cztery straciły rok do roku.
Najważniejsze transakcje
Obsługa wielkich transakcji to zawsze duże wyzwanie dla kancelarii prawniczych, nawet gdy rynek nie obfituje w wielomiliardowe fuzje czy restrukturyzacje.
Obrona interesów klienta jest ważna, ale powinna doprowadzić do zawarcia kontraktu, a nie zerwania negocjacji. Sztuką jest znalezienie złotego środka. Interesującym obszarem będzie energetyka – zarówno tradycyjna, jak i odnawialna.
Kancelarie według liczby adwokatów i radców prawnych
Wzrasta świadomość oraz potrzeba pełnej i stałej obsługi prawnej biznesów.
Kancelarie według liczby prawników
Dentons, SKS, DZP zatrudniają w sumie 321 prawników z uprawnieniami.