logo Listy 500

XXIII edycja

Lista 500

 

To już 23. zestawienie największych firm w kraju przygotowane przez redakcję „Rzeczpospolitej"
Trudny i pełen wyzwań rok oznacza wzrost liczby przedsiębiorstw zagranicznych.

Czas próby dla biznesu

Marcin Piasecki

Lista 500 za rok 2020 stanowi obraz tych dramatycznych 12 miesięcy, kiedy firmy musiały się zmagać z zagrożeniem pandemicznym wśród pracowników, wprowadzanymi prawie z dnia na dzień lockdownami, zamykaniem całych branż, przerwaniem łańcuchów dostaw. Czasu przyspieszonej cyfryzacji i ratowania się gotówką z tarcz antykryzysowych.


Pierwsze miejsca

W obecnej edycji zestawienia 500 największych firm w Polsce suma przychodów liderów gospodarki wyniosła niemal 1,9 bln zł. Oznacza to sumę aż niemal 19 proc. wyższą niż rok temu, jednak nie powinno być traktowane jako powód do radości. Ostatnia firma w zestawieniu ma 1 mld zł przychodów, co jest kwotą niemal dwukrotnie wyższą niż rok temu. W zestawieniu znalazło się także znacznie więcej firm mniejszych.

Wzrost przychodów

Polskie firmy te odpowiadają za 31 proc. sumy przychodów, podczas gdy zagraniczne już za ponad 50 proc.

2

Mercedes-Benz Manufacturing Poland sp. z o.o.

Jawor
3

Axpo Polska sp. z o.o.

Warszawa
Lista 500

Przedstawiamy pierwsze miejsca w tegorocznym rankingu.

Najwięksi pracodawcy

Największe zatrudnienie dotyczy sektora Handlu detalicznego, zaraz z nim plasują się Usługi finansowe/informatyczne oraz Transport.

XXIII Lista 500

W tym roku obserwujemy też prawdziwy wysyp debiutantów, często pozornych, czyli takich, które były na Liście przez lata, ale nie pojawiły się w poprzedniej edycji. W sumie aż ponad 200 firm pojawia się po przynajmniej rocznej przerwie, co w wielu przypadkach było też efektem ich świadomej decyzji. Stąd trudno jest odnosić wprost skumulowane wyniki.