logo listy 500

IX edycja

Lista 500

To już dziewiąta edycja Listy 500 największych firm „Rzeczpospolitej”. Najpełniejszego, a tym samym najlepszego tego typu zestawienia na polskim rynku prasowym.

Lista pełna gospodarczego szczęścia

Paweł Jabłoński

Z jego lektury wynika, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze w gospodarce jak teraz. Wszystko, co dobre w firmach, rosło w dwucyfrowym tempie. Poprawiały się wyniki i efektywność, stworzono grubo ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Spółki łączyły się w wielkie firmy i zaczynały inwestować za granicą.


Pierwsze miejsca

Patrząc na wyniki osiągnięte w ubiegłym roku przez wielkie polskie firmy, warto pamiętać, jak trudną drogę mają one za sobą i jak wiele wysiłku wymagał sukces, który obecnie odnoszą.

Zmiany pozycji na liście

Kolejny rok z rzędu najszybciej rozwijały się przedsiębiorstwa należące do polskiego kapitału prywatnego

1
(360)Pozycja w edycji VIII
rankingu
Wzrost przychodów

Firmy obecne na Liście 500 odgrywają kluczową rolę w gospodarce. Wypracowują ponad połowę przychodów i zysków sektora średnich i dużych przedsiębiorstw.

1
2

Boryszew SA GK

Sochaczew
3

Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne SA GK

Zabrze
Eksport

Zarówno producenci samochodów, czy żywności - czyli branże w dużej mierze zależne od eksportu — jak też sieci handlowe, firmy budowlane czy medialne

1
Stocznia Gdynia SA

Gdynia

IX Lista 500

Lista 500, podsumowanie minionego roku dla firm stanowiących czołówkę polskiego biznesu, jest też okazją do spojrzenia na stan całej gospodarki i zestawienia danych makroekonomicznych z opiniami przedsiębiorców.