logo listy 500

XVII edycja

Lista 500

Tegoroczna Lista 500 jest już 17. Niech za komentarz tytuł jednego z tegorocznych tekstów: „Mocny może więcej, czyli śmielej do przodu!”

Silniejsze firmy, bogatszy fiskus

Paweł Jabłoński

Za rok nasza Lista największych firm będzie pełnoletnia. Ale już dziś widać, że jest coraz dojrzalsza, poważniejsza i lepiej przygotowana do porównywania z podobnymi rankingami z bardziej rozwiniętych gospodarczo krajów. W Polsce naszą Listę trudno porównywać z czymkolwiek, bo wszyscy nasi konkurenci się wykruszyli i teraz jest ona jedynym tego typu zestawieniem.


Pierwsze miejsca

Wzrost polskiego kapitału prywatnego czy ekspansję zagranicznych korporacji. Wszystko to zostało skrupulatnie odnotowane w tabelach Listy 500.

Górnictwo

Wbrew szumnym zapowiedziom nie udało się ograniczyć kosztów w kopalniach

Motoryzacja

Części dla fabryk aut napędzają przemysł motoryzacyjny

Meble

Udało się połączyć niskie koszty z wysoką jakością produktów

Eksport

Przedsiębiorcy muszą szukać nowych możliwości zbytu swoich produktów na dalekich rynkach. Bardziej ryzykownych, ale też dających szanse na wyższe zyski

Banki

Banki mają za sobą rekordowy rok, 2015 będzie dużo trudniejszy

1

PKO BP SA GK


Warszawa

XVII Lista 500

Zmiany zachodzące w polskich firmach z dnia na dzień są prawie niezauważalne, a te zachodzące z roku na rok stosunkowo niewielkie i zawsze skażone wpływem specyficznych dla danego roku czynników. Ale kilkanaście lat obserwacji to co innego.