To był dobry, trudny rok

Rekordowa liczba kancelarii wzięła, w tym roku udział w rankingu „Rzeczpospolitej”. Rynek rośnie w siłę, a nasz konkurs razem z nim. Mimo gwałtownych zawirowań na rynku w 2022 r., wywołanych wojną na Ukrainie i perturbacjami, które dotknęły gospodarkę, rynek usług prawniczych pozostaje stabilny i zdaje się odporny na wstrząsy.

Tomasz Pietryga

Taki generalny wniosek można wyciągnąć z tegorocznego Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”. Nasze zestawienie pokazuje, że są oparte na mocnych fundamentach biznesowych, rozbudowują swoje zespoły, stawiają na nowe praktyki, w efekcie umieją szybko się przystosować do zmieniającej się rzeczywistości.

Polski rynek usług prawniczych zdaje się jednocześnie coraz bardziej uporządkowany. Z powodzeniem działają na nim kancelarie duże i te mniejsze, naturalnie odpowiadając na zapotrzebowanie płynące z rynku. W efekcie jest na nim miejsce dla wszystkich i w tegorocznym rankingu chcieliśmy to wyraźnie pokazać.

21. edycja jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że padł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę kancelarii startujących w konkursie (335). Zmieniły się również jego zasady. W tym roku zbliżyliśmy się do reguł obowiązujących w rankingach międzynarodowych. Ujednolicone zostały m.in. kategorie, w których wyróżniani są najlepsze kancelarie i najlepsi prawnicy. Wprowadziliśmy też dwie dywizje, dzieląc ranking w części tzw. rekomendacyjnej, według wielkości. Zmieniły się też zasady wyboru najlepszych firm prawniczych. Już nie tylko rekomendacje samego środowiska prawniczego mają wpływ na uzyskanie tytułu lidera w danej dziedzinie prawa. Pod uwagę bierzemy również wyróżnienia w wiodących w międzynarodowych rankingach prawniczych, opinie dyrektorów departamentów przedsiębiorstw i specjalistów od rynków kapitałowych. A nad wszystkim czuwa jeszcze redakcyjna kapituła, która weryfikuje przesłane zgłoszenia pod okiem zewnętrznego audytora.

Gratuluję wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym w tegorocznej edycji. Dziękuję wszystkim kancelariom za udział w tym ważnym dla środowiska prawniczego wydarzeniu. Wszystkim życzę nowych wyzwań i wielu sukcesów.