logo Listy 500

XXVI edycja

Lista 500

 

Stabilność prawa, transformacja energetyczna – to dzisiaj wybrzmiewa najmocniej również pod kątem rozmów z przedsiębiorcami przy okazji pracy nad Listą 500, choć oczywiście jest również szereg innych postulatów.

PARTNER MERYTORYCZNY
PGNiG_logo
PARTNER STRATEGICZNY
mBank_logo_korpo
PARTNER
tk_30_znak_logo

Biznes oczekuje stabilności

Marcin Piasecki

Czas na usprawiedliwienia skończył się już chwilę temu. To oczywiste, że odsunięte przez wyborców od władzy rządy „dobrej zmiany” szkodziły rozwojowi biznesu w Polsce, a co za tym idzie – całej polskiej gospodarki. Grzechów było wiele, gdyby próbować wprowadzić ich gradację, być może wygrałby nieszczęsny Polski Ład ze swoim bezprecedensowym podatkowo-daninowym chaosem, który dotknął właściwie wszystkich, od zwykłych podatników na etacie, przez mniejszy i większy biznes, po samorządy. Ponurą ciekawostką okazuje się fakt, że tak łatwo Polskiego Ładu cofnąć się nie da, w obecnym obozie rządzącym powstają koncepcje, pomysły, trwają konsultacje. Ale likwidacja tego pseudoładu jest konieczna. Co więcej, trzeba to zrobić szybko, żeby pracowników, biznes oraz samorządowców przestały dusić trącące absurdem rozwiązania.


XXVI Lista 500

500 największych polskich przedsiębiorstw zatrudnia łącznie ok. 1,8 mln osób i w 2023 r. wygenerowało w sumie ponad 2,7 bln zł przychodów ze sprzedaży. Wciąż największą grupą są firmy z kapitałem zagranicznym.