Służyli radą i pieniędzmi

Zacznijmy od rzeczy najprostszych, ale wymagających czasu i poświęcenia. Tym była zorganizowana przez stołeczną Okręgową Radę Adwokacką we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie akcja #Adwokaci dla medyków, w ramach której prawnicy dyżurowali pod telefonami gotowi do pomocy w nagłych sprawach. M.in. za to kapituła wyróżniła np. kancelarie Dubois i Wspólnicy i Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Ta kancelaria udzielała też pomocy prawnej lekarce, która samotnie wychowując dziecko nie mogła być oddelegowana do walki z covidem.

Wojciech Tumidalski

Kancelaria Greenberg Traurig uczestniczyła w zakupie t200 tysięcy testów na koronawirusa, przekazanych pro bono resortowi zdrowia przez Zygmunta Solorza. Testy zakupiono za 16 mln zł, a oprócz nich nabyto 8 automatycznych zestawów urządzeń diagnostycznych, tj. termocyklerów potrzebnych do przeprowadzenia 200 tys. badań.

Ernst & Young Law zasłużyła na uznanie za firmową inicjatywę „Wspieramy i pomagamy”. Warszawski zespół kancelarii sam zrobił składkę, a ponadto złożył w centrali EY wniosek o udzielenie wsparcia Szpitalowi Dziecięcemu w Dziekanowie Leśnym. Łącznie przeznaczono na ten cel 45 tys. zł.

Kancelaria KPMG działania pomocowe prowadzi za pośrednictwem Fundacji KPMG w Polsce, którą też obsługuje prawnie. Jeszcze w marcu 2020 r. fundacja kupiła sprzęt dla Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojskowym Instytucie Medycznym. Laboratorium WIM było na początku pandemii jednym z nielicznych miejsc, gdzie diagnozowano i prowadzono badania nad koronawirusem. PwC Legal nagrodziliśmy za udział w zakupie za 200 tys. zł respiratorów dla kilku szpitali.

Kapituła doceniła wkład kancelarii RKKW w akcję „Jesteśmy razem. Pomagamy”, kojarzącą placówki medyczne potrzebujące wsparcia z mogącymi go udzielić.

Za doradzanie medykom, jakie ryzyka wiążą się z e-poradami, o cywilnej i karnej odpowiedzialności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, wyróżniliśmy kancelarię P.J. Sowisło Topolewski.

 

Wsparcie pro bono lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego zaangażowanych w walkę z pandemią Covid-19