Na ratunek biznesowi

Wyróżnione kancelarie nie tylko kontynuowały przedsięwzięcia nagrodzone w poprzedniej edycji rankingu, ale też za darmo angażowały się w kolejne formy pomocy przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii.

Wojciech Tumidalski

Ponieważ z powodu koronawirusowych obostrzeń wiele firm musiało zawiesić tradycyjne formy sprzedaży, kluczowa stała się działalność online. Kapituła doceniła kancelarię Affre i Wspólnicy za pakiet dokumentów prawnych niezbędnych do rozpoczęcia sprzedaży online i zaoferowanie go przedsiębiorcom za darmo. Są w nim: regulamin sklepu internetowego, zwrotów, klauzule RODO oraz o zapisie i wypisaniu się z newslettera. Na wsparciu pro bono podmiotu leczniczego prowadzącego gabinet specjalistyczny, który musiał płacić za najem lokalu i leasing sprzętu, a w związku z lockdownem utracił przychody, skupiła się kancelaria Dobrzański Bzymek-Wasilewska Sroka-Maleta. Pomogli z wnioskami o odroczenie rat i w rozwiązaniu umowy najmu oraz zawarciu nowej, na korzystniejszych warunkach. Wsparli też prawnie właścicielkę zamkniętego przez lockdown hotelu, która musiała walczyć o leasingowane przez nią auto.

Kapituła wyróżniła kancelarię Greenberg Traurig za Program GT Covid-19 Pro Bono – utworzony do nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, chcących skorzystać z tarcz antykryzysowych czy ulg i preferencji podatkowych. Klienci mogli też liczyć na analizę i ewentualną renegocjację umów w przypadku braku możliwości spełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych przez firmy.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak postawiła na cykl stałych szkoleń dla kilkuset właścicieli małych sklepów osiedlowych i franczyzobiorców sieci handlowych. Dotyczyły nowelizacji prawa podatkowego (m.in. biała lista, zatory płatnicze, split payment, nowa matryca stawek VAT, podatek od sprzedaży detalicznej, opłata cukrowa, opłata od tzw. małpek, opłata za reklamę napojów alkoholowych, nowe zasady opodatkowania spółek osobowych od 2021 r. itp.) i tarcz przeciw skutkom Covid-19.

Doceniona w poprzedniej edycji rankingu akcja #Dajżekompa, koordynowana przez kancelarię SWW Pragmatic Solutions, rozlała się poza Małopolskę na cały kraj. W jej ramach każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy, który przyda się do nauki zdalnej.

Kancelarię Ungier Gliniewicz kapituła wyróżniła za pomoc branżom: transportowej, budowlanej i sportowej, prowadzoną od początku pandemii. Część usług (wcześniej odpłatnych) zaczęła być wykonywana nieodpłatnie do momentu uzyskania przez firmy płynności finansowej lub pomocy od państwa polskiego/płynności finansowej.

 

Wsparcie prawne pro bono polskich przedsiębiorców, którzy popadli w tarapaty w związku z pandemią Covid-19