Co najmniej kolejnych 20 lat...

Dwadzieścia lat rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej” pokazuje, jak silne fundamenty ma rynek usług prawnych w Polsce.

Tomasz Pietryga

Przeglądając pierwszy ranking, równe dwadzieścia lat temu, można dojść do krzepiących wniosków.

Pierwszy to taki, że porównując aktualne tabele z 2022 r. z tymi z 2003 r., łatwo stwierdzić, że na czołowych miejscach ciągle pozostają kancelarie, które startowały w pierwszej edycji. Czasem tylko z lekko zmienioną nazwą czy jej nowym członem w związku z pojawieniem się nowego wspólnika bądź partnera. Wśród właścicieli kancelarii, nagrodzonych prawników, adwokatów, radców prawnych również wielu zaczynało z nami dwadzieścia lat temu budować największe zestawienie firm prawniczych w Polsce.

Niewiele jest branż o dużej stabilności rynkowej. Firmy pojawiają się i znikają, zmieniają specjalności, tożsamość, są wchłaniane przez inne lub po prostu upadają. Na rynku usług prawnych jest inaczej. Nasze rankingi wskazują bezdyskusyjnie, że branża prawnicza ma bardzo mocne, stabilne fundamenty, a najwięksi gracze nie zmieniają się od lat.

Kancelarie tak mocno wrosły w rzeczywistość rynkową, że ich pozycja jest właściwie niepodważalna. Stabilność rynku, firm na nim działających świadczy o naszej silnej demokracji i wolnym rynku, który z niej wypływa, mającym w branży prawnej dodatkowo sztywne deontologiczne podstawy.

To ogromny sukces polskiej transformacji. Bo przecież kancelarie, rynek prawny, prawnicy są elementem demokracji, czyli wszystkiego tego, na czym opiera się cywilizowany świat. To ważna cegiełka polskiej rzeczywistości. Jakże uniwersalne wymiary przybiera w kontekście bezpardonowej agresji Rosji na Ukrainę, gdzie wszystkie zasady wolnego cywilizowanego świata są brutalnie deptane przez Putina.

Jest też drugi wniosek dotyczący samego rankingu. Kiedy zaczynaliśmy w 2003 r., wzięło w nim udział nieco ponad 50 firm prawniczych. Dziś jest ich 321 i to jest rekord.

To znak, że ranking, podobnie jak rynek usług prawnych, dynamicznie się rozwija. A jego uczestnicy doskonalą swoje zespoły osobowe, specjalizacje i zwiększają przychody.

Dziękuję, że byliście z nami przez dwadzieścia lat, i życzę nam wszystkim, abyśmy byli razem co najmniej kolejne dwadzieścia.