Covid niestraszny kancelariom

To już 19. odsłona rankingu kancelarii prawniczych organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Nasze zestawienie jest jedynym w Polsce wiarygodnym barometrem pokazującym kondycję rynku usług prawnych i działających na nim kancelarii.

Tomasz Pietryga

Wnioski są optymistyczne. Pandemia Covid-19 nie miała negatywnego wpływu na firmy prawnicze w 2020 r. Większość z nich bardzo szybko dostosowała się do nowej sytuacji i wyzwań.

Kancelarie położyły duży nacisk na informatyzację usług prawniczych oraz wspieranie się nowymi technologiami. Po ponad roku od wybuchu pandemii można powiedzieć, że operacja ta zakończyła się sukcesem; pomoc prawna świadczona na odległość została zaakceptowana i wysoko oceniona przez klientów. Wiele wskazuje na to, że ten trend rozwoju nowych technologii na rynku usług prawnych będzie się utrzymywał.

Pandemia Covid-19 to także nowe wyzwania w zakresie usług świadczonych przez kancelarie. Zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi dla firm prowadzących handel przez internet (trzeba układać im regulaminy sprzedaży i napisać scenariusze potencjalnych sporów z konsumentami). Nastąpił też wzrost pomocy prawnej z obszaru restrukturyzacji, upadłości czy prawa pracy (m.in. w związku z dostosowaniem się firm do nowej rzeczywistości pracy na odległość). W ostatnim roku było też spore zapotrzebowanie przedsiębiorców na obsługę pomocy z tarcz antykryzysowych. Podsumowując: kancelarie w 2021 r. znajdują się w dobrej kondycji, a perspektywa końca pandemii i zakładany wzrost gospodarczy będą sprzyjały ich dalszemu dynamicznemu rozwojowi.

Mam nadzieję, że to ostatni ranking, którego prezentacja odbywała się wirtualnie ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, i w przyszłym roku przyjdzie nam świętować to ważne dla środowiska prawniczego wydarzenie w tradycyjny sposób, na uroczystej gali. Cieszymy się, że mimo ograniczeń jesteście Państwo z nami, a ranking mimo pandemii ciągle dynamicznie się rozwija. Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym kancelariom. Wszystkim życzymy sukcesów na prawniczym rynku. Tylko trafnych wyborów i wygranych spraw.