Czasy są niepewne, firmy mało inwestują

Szanowni Czytelnicy, to już 18. edycja rankingu firm doradztwa podatkowego. Jak co roku przesłali nam państwo ankiety wypełnione zarówno twardymi danymi za 2023 r., takimi jak wysokość przychodów czy stan zatrudnienia, jak i opisami sukcesów, najlepszych specjalistów, wprowadzonych innowacji czy działań polegających na świadczeniu bezpłatnej pomocy na rzecz potrzebujących. Ankiety zostały przez nas starannie przeanalizowane, dane przeliczone i zestawione w tabelach, a tam, gdzie zgłoszenie podlegało ocenie – przekazaliśmy je ekspertom, którzy pochylili się nad opisami osiągnięć i sukcesów, aby wskazać zwycięzców.

Julita Karaś-Gasparska

Co udało się wyczytać z prze- słanych ankiet i ich analizy? Wynika z nich, że po dwóch latach pandemii, potem wojny tuż za naszą wschodnią granicą, a następnie po kolejnym trudnym roku, w którym firmy musiały zmagać się z rozwiązaniami Polskiego Ładu, także ubiegły rok nie był łatwy. Był to kolejny rok wysokiej inflacji, stagnacji na rynku i małych inwestycji. Za sukces można zatem uznać wzrost przychodów przewyższający stopę inflacji, a więc wyższy niż 11,4 proc., a to udało się jedynie połowie firm biorących udział w rankingu. Pozostałe zanotowały zwyżki niższe niż inflacja, a nawet spadki. W pozostałych kategoriach rankingu mamy natomiast nieodmiennie bardzo wysoki poziom świadczonych usług. Kapituły często nie były w stanie wytypować jednego zwycięzcy, dlatego w niektórych kategoriach przyznaliśmy dodatkowe wyróżnienia.

Wypada mieć nadzieję, że w najbliższym czasie inflacja na dobre wyhamuje i że obecny rok przyniesie poprawę sytuacji na rynku. Pracy doradcom podatkowym na pewno nie zabraknie, bo szykują się kolejne zmiany w przepisach, jak choćby dotyczące obowiązkowego KSeF, składki zdrowotnej czy zmian w podatku od nieruchomości, które trzeba wprowadzić w związku z wyrokiem TK.

Dziękuję Państwu za udział w rankingu, gratuluję zwycięzcom i życzę wszystkim sukcesów w2024r.