Co dał Polski Ład, zabrała wojna

Szanowni Czytelnicy, przed nami 17. już edycja rankingu firm doradztwa podatkowego. Dane, jakie trafiły do redakcji, pokazują, że choć na pomoc doradców podatkowych ciągle jest duże zapotrzebowanie, to wydarzenia gospodarcze, polityczne i zmiany w przepisach nie pozostają bez wpływu na branżę. Ustawodawca zafundował najpierw istne tsunami zmian podatkowych (wszystko za sprawą Polskiego Ładu), potem dodatkowo zmiany w pakiecie Slim VAT (tu czekamy na kontynuację i kolejny już, trzeci odcinek), do tego przesuwany stale obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. A to przecież nie wszystko, co dzieje się w podatkach i w przepisach.

Anna Wojda

Nic dziwnego, że doradcy podatkowi mają mnóstwo pracy, i jak mówi przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych – jest jej coraz więcej, musi być wykonywana po godzinach. Z drugiej strony doradcy nie muszą się obawiać, że zleceń nie będzie. Pewne obawy może budzić u nich jedynie rozwój sztucznej inteligencji, która – jak deklarują rozmówcy „Rzeczpospolitej” – może w przyszłości zmienić zawód. Nie na tyle jednak, że wyeliminuje ludzi, ci ciągle będą potrzebni, choć już nie do prostych i powtarzalnych czynności czy wyliczeń.

Kolega z redakcji, który bywał w Ukrainie, opowiadał, że na początku wojny słyszał dowcip: co zrobić, by przegnać Rosjan z tego kraju. Wychodziło na to, że nie trzeba czołgów czy samolotów, wystarczy wprowadzić Polski Ład, a sami uciekną. Dziś, już zupełnie bez żartów, można powiedzieć, że i Polski Ład, i wojna w Ukrainie miały wpływ na to, co działo się i w gospodarce, i w podatkach. Wzrost zapotrzebowania na usługi doradców wykreowany przez Polski Ład zniwelowała wojna. Do tego doszła jeszcze inflacja. Zyski firm nie szybują już tak szybko w górę, a nie wszystkie zdecydowały się, by podnieść ceny swoich usług. Nie wszystkie też myślą o zwiększaniu zatrudnienia. Sporo wskazuje na to, że kolejny rok może być podobny. Czy na pewno – dowiemy się przy okazji kolejnych wyników.

Dziękuję Państwu za udział w rankingu i za kilka ostatnich lat, gdy mogłam ten ranking wspólnie z Państwem tworzyć. Zwycięzcom serdecznie gratuluję, a wszystkim życzę sukcesów w 2023 roku.