10 lat sukcesów

Tegoroczne zestawienie znów jest pełniejsze od poprzedniego. Kolejne duże firmy ujawniły swoje dane. Dodatkowo dynamicznie rosną wyniki i obroty firm. Tak piszemy prawie co roku już od 10 lat. Tylko raz – w 2003 – mieliśmy obiekcje: dynamika gospodarcza i rozwój firm uległy spowolnieniu. Pozostałe edycje były „pełne sukcesu”.

Paweł Jabłoński

Ale dziś, gdy porównuję tegoroczne zestawienie z pierwszą listą, widać, że te lata postępu nie oznaczają rewolucyjnej zmiany w polskim sektorze przedsiębiorstw. Przeciwnie, w pierwszej dziesiątce dziś są tylko trzy firmy, których nie było tam 10 lat wcześniej. Co gorsza, po blisko 20 latach transformacji czołówkę listy ciągle okupują firmy kontrolowane przez państwo. Na szczęście im dalej w głąb listy, tym więcej nowych firm.

Tak więc ważne zmiany nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dopiero wnikliwa analiza pokazuje, że poprawiają się nie tylko wyniki firm, ale i świadomość ich zarządów, że prowadzenie przejrzystej polityki informacyjnej ma sens. Coraz rzadziej słyszymy, że ktoś nie życzy sobie, by o nim pisać. Nie mamy też kłopotów z stosowaniem różnych standardów rachunkowości. Tak więc nasza lista jest dowodem nie tylko na dynamiczny rozwój gospodarki, ale też na coraz szersze stosowanie zasad ładu korporacyjnego.